Rubriky
Nakupovanie

Schody bez zábradlia nie sú bezpečné

Schodiská ako súčasť stavby využívame všetci a prejdeme po nich takmer každý deň. Bezpečný prechod po nich zaručuje zábradlie, ktorým je schodisko vybavené, nech už je osadené vo vonkajšom prostredí alebo v interiéri, každé z nich musí mať zábradlie spĺňajúce požiadavky na jeho bezpečnosť. Pritom nezáleží na materiáli, z ktorého je vyrobené, či drevo, hliník, plast alebo nerez, normy musia byť dodržané pri každom z nich.

schody, zábradli

V závislosti od štýlu celej stavby sa uberá aj návrh dizajnového prevedenia zábradlia. Na súčasných, moderných stavbách sa uprednostňujú zábradlia vyrobené zo skla. Patria totiž k štýlovým, elegantným a luxusným prvkom s pečaťou nadčasovosti. Sú výbornou voľbou na dosiahnutie bezpečnosti schodiskového priestoru a zároveň mu pridajú na elegancii. Druhou výhodou skla je jeho priehľadnosť, ktorá sa dá výborne využiť na prienik svetla do priestoru a pritom mu opticky neubrať na veľkosti. Svetlo je naopak zárukou, že prechod po schodisku bude bezpečný.

Možnosti štýlov zábradlí je nekonečne veľa, sklo sa dá uchytiť na schodisko prostredníctvom bodových úchytov a vznikne tak bezrámové sklenené zábradlie čistých tvarov a jednoduchej línie. Úchytky zvyknú byť z nerezu, ktorý zabezpečí ich pevnosť a stálosť materiálu. Iným spôsobom je použiť zabradlie na schody hliníkové stĺpiky ako základnú konštrukciu a priestor medzi nimi vyplniť sklom. Tvary hliníkových profilov, ktoré sa použijú na stĺpiky, existujú v mnohých variantoch, takisto ich kotvenie sa dá urobiť na viacero spôsobov. Zábradlie môže byť uchytené z čela alebo z boku, no najčistejší detail dosiahneme, ak profily úplne zapustíme do podlahy, čo vzbudí dojem akoby sklo vychádzalo priamo zo zeme.

Zabradlienaschody

Hliníkové profily, používané na zábradlia, môžu mať rôznu povrchovú úpravu, napríklad elox či inox. Súčasťou zábradlia však býva aj madlo. Materiál, z ktorého sa vyrábajú, môže byť hliník, nerez či teplejšie drevo, príjemnejšie na dotyk ruky.