Rubriky
Nakupovanie

Zdravé nohy zabezpečujú našu mobilitu, starajme sa o ne

Nohy nás nosia celý život, vďaka nim sme schopní presúvať sa z miesta na miesto, a preto si zaslúžia našu pozornosť. Treba si predovšetkým všímať kŕčové žily liečba opuchy, špecifické dlhotrvajúce bolesti či opúchanie, ktoré nie je bežné a pretrváva dlhšie obdobie. Naše telo popretkávané žilami, teda cievami, ktorých úlohou je privádzať krv z tkanív a orgánov do srdca. Každá žila je vybavená špeciálnou chlopňou, ktorá bráni krvi vrátiť sa späť, no ak je poškodená, tak neplní svoju funkciu a krv prúdi opačným smerom ako má. Také žily majú vo vnútri veľmi vysoký tlak, čo spôsobuje ich expanziu až do takej miery, že sa stávajú na povrchu viditeľné a hmatateľné.

nohy, voda

Podľa hrúbky ich rozdeľujeme na:

– metličky –ich hrúbka je menšia ako 1mm

-retikulárne žilky – majú od 1 do 3mm

-varixy –sú hrubé viac ako 3mm

Jednoznačná príčina vzniku kŕčových žíl doposiaľ nie je známa, ale poznáme rizikové faktory, ktoré podporujú ich vznik.


Sú to:

-dedičná predispozícia

-vek

-dlhodobá jednostranná záťaž buď v sede alebo postojačky

-tehotenstvo a všeobecne ženské pohlavie

-nevhodné oblečenie

-dvíhanie ťažkých bremien

-užívanie hormonálnej antikoncepcie

-fajčenie, zlá životospráva

-obezita a podobne

gettyimages-1223686163

Na Slovensku sa liečbe týchto problémov so žilami venuje odborná ambulancia VenaSum, kde vám ponúknu ošetrenie a liečbu modernými metódami, kam patrí ligácia varixov alebo skleroterapia, laser, perkutánna termokoagulácia alebo biologické lepidlo a ďalšie. Všetky tieto metódy patria k tomu najlepšiemu, čo súčasná moderná medicína ponúka, sú šetrné, bezbolestné, rekonvalescencia pacienta je neporovnateľne rýchlejšia ako pri klasických operačných zákrokoch, hospitalizácia tak nie je potrebná a pacienti sú hneď schopní vrátiť sa do bežného života.

Každé zdravotné ťažkosti treba podchytiť včas, len tak je nádej na úspešnú liečbu či úplne vyliečenie, o kŕčových žilách to platí takisto. Neliečené totiž môžu prerásť až do tromboflebitídov alebo trofických vredov, no rýchly nástup liečby môže týmto komplikáciám predísť.