Fotografovanie ako hobby

Fotografovanie je perfektná vec, ako tráviť svoj voľný čas. Môžete pritom zrelaxovať, ale zároveň aj robiť niečo, čo vás bude napĺňať, hlavne vtedy, ak budete vytvárať obrázky niečoho, čo sa vám páči a čo môžete nejako zúžitkovať. A to ani nemusíte vlastniť ten najdrahší fotoaparát, aby ste vytvorili krásne fotky.
objektiv staršího fotoaparátu
Čo chcete fotiť?
Toto je prvá otázka, na ktorú by ste si mali odpovedať, keď si zvolíte fotografovanie ako nové hobby a koníček. Zaujímajú vás krajinky a príroda? Alebo skôr portréty ľudí? Náhodné zábery alebo cielený objekt? A možno vás láka pozorovanie zvierat a ich následné fotenie. Musíte uznať, že to prináša isté množstvo adrenalínu, dajte si však pozor, aby vám to nestúplo do hlavy.
detail ruky fotografky
Naučte sa, ako váš fotoaparát pracuje
Základom toho, aby vaše fotky vyzerali vkuse a profesionálne aj bez toho, aby ste mali ten najdrahší a najkvalitnejší fotoaparát je to, že sa naučíte pracovať s tým, čo máte. Zistite si, ako umiestňovať objekty, ako funguje zaostrovanie, celková expozícia a správny uhol. Takmer každý vám povie, že nie je dôležitý fotoaparát, ale fotograf.

Majte fotoaparát stále pri sebe
Nie je nič horšie, ako keď môžete urobiť perfektný záber, ale nemáte ho čím urobiť. Preto je najlepšie, keď máte foťák neustále pri sebe. Je potrebné byť pripravený na úplne čokoľvek, nikdy neviete, kedy môžete urobiť ten najlepší záber vášho života.
fotoaparát a čočka
Foťte, foťte, foťte a čo najviac, ako sa len dá
Najväčšia výhoda digitálnych fotoaparátov sú pochopiteľne pamäťové karty a možnosť urobiť stovky záberov, kým nebude aspoň jeden z nich úplne podľa vašich predstáv. Keď to potom hodíte do počítača a budete ich postupne prechádzať, začnete si všímať chyby, ktoré robíte, poprípade, čo sa vám páči a čo robíte dobre. Existuje aj množstvo programov na úpravu fotiek (mnohé zadarmo), kde môžete svoje fotky doviesť do dokonalosti.