Rubriky
Kultúra

Autokiná a ich popularita na Slovensku

Radi by ste išli do kina a máte málo času? Neviete ako sa máte obliecť a nestíhate sa upraviť? Čo keby ste ostali vo vašom domácom oblečení a naštartovali iba vaše auto? Zdá sa aj Vám táto predstava zaujímavá a zárveň sa pýtate, či sa naozaj nemusíte prezliekať a postačuje vám sadnúť iba do auta? 

Mnohí z vás sa zamyslia ako to je možné a niektorí už tušia čomu sa budem venovať v tomto článku. Aby som vás dlho nenapínala, prezradím vám, že týchto pár riadkov som sa rozhodla písať o autokinách.

Autokino so psom

Najväčšej popularite a teda aj počtu návštevníkov autokín sa pripisuje Amerike, kde siaha aj ich pôvod. Prvé autokino začalo premietať v New Jersey, v roku 1933 a tento nápad sa šíril aj ďalej do rôznych kútov sveta.

Na Slovensku autokiná ešte stále nezaznamenali taký úspech ako to je v porovnaní s inými krajinami. Je tento spôsob pre slovákov ako vniesť kúsok kultúry do svojho života nepopulárny, alebo slováci nevedia o ich existencii? Pre mňa je odpoveďou na túto otázku to, že málo ktoré mesto má autokino a veľa ľudí o ich fungovaní ani nevie. Najviac sa hovorí asi o Autokine Orava, ale máme aj ďalšie autokiná ako napríklad v Bratislave, Kežmarku. 

 

cinema

Výhodou autokín je to, že si premietane viete vychutnať v súkromí, nemusíte sa vyobliekať a nerušia vás spolusediaci, ktorí často rozprávajú, komentujú a hlasným smiechom, jedením pukancov a popíjaním nápojov rušia ostatných. Týmto sa ale nesnažím odradiť vás od návštevy bežného kina, ale skôr hľadám riešenie aj pre ľudí, ktorí kino nenavštevujú práve z týchto dôvodov. A výhovorkou nebude už ani váš domáci miláčik.

A na záver dodám, že autokiná sú spojením kultúrneho zážitku, spoznávania okolia a milovníkov áut. Nie je aj pre vás príjemná predstava ísť na výlet, pozrieť si pamiatky, najesť sa v reštaurácii v ktorej ste neboli, pozrieť si film a vrátiť sa domov plný zážitkov?