Ako vybrať správnu hračku pre dieťa

V spleti veľkého množstva hračiek na trhu majú mnohé z nás problém vybrať tú správnu a vhodnú hračku pre svoje dieťa. V nasledujúcich riadkoch by som chcela poskytnúť zopár rád ako si zvoliť tú správnu hračku pre svoje dieťa.
Takže čo treba vziať do úvahy pri výbere správnej hračky?

dětičky

1. Hra je pre dieťa práca

Ako prvé si musíme uvedomiť, že to čo je pre nás jednoduchá hra je pre dieťa dôležitá práca, pri ktorej sa učí novým zručnostiam alebo upevňuje už nadobudnuté zručnosti.

2. Vhodný vek

Všímajme si vekové označenie na škatuliach, baleniach hračiek. Má to totiž svoj význam nielen z bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiská psychomotorického vývinu dieťaťa. Pre trojročne dieťa nie je vhodné kupovať hračku určenú pre dieťa osemročné a staršie a naopak. To prvé sa s ňou nebude vedieť hrať a pre druhé dieťa bude hráčka určená výrazne mladšej vekovej kategórii nudná a nezaujímavá. Pre deti od 0 do 3 rokov sú vhodné napríklad rôzne hrkálky, vkladačky, zatĺkačky, navliekacie koráliky a jednoduché stavebnice. Deťom od 3 do 6 rokov môžeme dať rôzne motorické labyrinty, náročnejšie stavebnice, mozaiky, bábky, prevliekačky a podobne.

3. Záujem dieťaťa o hračku

Zamyslíme sa nad tým či sa naše dieťa bude s novou hračkou hrať a opakovane, hoci aj po dlhších časových odstupoch, sa bude k nej vracať, alebo sa s ňou zo dva razy pohrá a odloží ju do kúta.

4. Záujmy dieťaťa

Uvedomme si že naše dieťa ma svoje záujmy, ktoré sa môžu od tých našich výrazne odlišovať. Zároveň nie je rozumne kupovať svojmu dieťaťu rovnakú hračku ako ma dieťa susedov, pretože ich dieťa môže mať iné záujmy ako naše dieťa.

5. Viac účelovosť hračky

Vyberajme svojim deťom hračky, s ktorými sa môžu hrať rôznymi spôsobmi a rozvíjať svoju fantáziu a obrazotvornosť. Medzi takéto hračky patria napríklad bábkové divadielka, detské náradie, rôzne druhy stavebníc, modelovacie hmoty a hracie sety so zvieratkami a postavičkami.

kostičky

6. Edukatívnosť hračky

Majme na pamäti, že nie každá hračka označená ako edukačná naozaj aj edukačná je. Jednoduchá drevená stavebnica môže naše dieťa naučiť oveľa viac, ako napríklad blikajúci hrnček od Fisher Price. K edukatívnym alebo vzdelávacím hračkám zaraďujeme pexesa, vkladačky, detské hodiny, rôzne typy puzzles, náučne kartičky, didaktické hry, labyrinty a podobne.