Ako sa odvezieme na dovolenku?

Dovolenka- čo to vlastne je ? Je to pre mnohých čas, keď dlhšie ako iba na víkend nechodíme do práce. Áno aj jeden deň je už dovolenkový. Na ten sa ale odvezieme domov mestskou hromadnou dopravou a tam si jeden deň svojej dovolenky buď užívame, alebo opäť trávime pracovne. Upratujeme, perieme, maľuje, rekonštruujeme. Často ideme v čase dovolenky aj k lekárovi.
Ak si ale zoberieme klasickú –napr. letnú dovolenku- trvajúcu minimálne týždeň, tak si ju snažíme užiť na oddych. Áno, aj vtedy niekto rekonštruuje byt, či dom, alebo venuje sa inej práci. Ak si ale zoberieme väčšinu dovolenkujúcich normálne- oddychom, tak táto väčšina trávi dovolenku mimo svojho bydliska-.

letiště

Psychológovia dokázali, že dovolenka mimo domu, má najväčší a najlepší efekt. Cesty dovolenkárov sú rôzne :

  • Na chaty, chalupy
  • Na turistiku do hôr
  • K vode, v zmysle tečúcej rieky
  • Za pamiatkami
  • K moru a na ňom

Ak si zoberieme posledný typ trávenia dovolenky, teda dovolenku pri mori, nastáva v lete nenormálny pohyb automobilov po cestách. Niekto pracuje a preto je nútený cestovať autom, iný ide na dovolenku do blízkej destinácie a uprednostňuje auto. Nástupy na dovolenky v Chorvátsku, Taliansku sú poväčšine v sobotu. Cesta vtedy sa stáva neznesiteľnou. Čoraz viac sa teda kupujú ubytovania s iným termínom nástupu. V cestovnej kancelárii FIFO si pri niektorých ubytovacích zariadeniach viete zvoliť ľubovoľný deň nástupu na dovolenku aj ľubovoľný počet dní. Zaiste sa to už ťažko dá urobiť v sezóne, ale keď plánujem dovolenku v predstihu – túto možnosť vždy využijem.

výletní loď

Ak ideme do vzdialenejších destinácii- letíme. Veľa Slovákov si vyberá práve tento spôsob dopravy. Určite najrýchlejší a aj najbezpečnejší. Zoberte si len štatistiky dopravných nehôd na cestách.
Doprava autobusom, alebo vlakom je výhodnou pre tých, ktorí neradi šoférujú, alebo vôbec nešoférujú a boja sa lietať, alebo necestujú na takú vzdialenosť, žeby sa im to vyplatilo.
Populárne sú plavby loďou. Výletné lode sú niekoľkoposchodovými kolosmi. Majú kajuty, reštaurácie, kiná, bazény, tančiarne. Treba to zažiť- je to super zážitok.
Každý spôsob dopravy má svoje plusy aj mínusy. Všetko je na vašom výbere.